INBJUDAN 2015

Uppsala Volley har nöjet att inbjuda till den tradionella Uppsala Cup, för 45:e året i följd

Datum
26-27 september 2015

Avgifter
Anmälningsavgift: Dam I och Herr I 1200 kr/lag, övriga 1000 kr/lag
Garantiavgift: 500 kr/förening
Garantiavgiften återfås efter turneringens genomförande.
Avgifterna sätts i samband med anmälan in på Uppsala VBS plusgiro 73 02 97-9.

Anmälan
Anmälan och avgiften skall vara Uppsala VBS tillhanda senast
den 20 sept 2015 under adress:
Uppsala VBS, kansli@uppsalavolley.com

Anmälan skall innehålla lagets namn, klass, kontaktman (adress, telefon, e-post)
Preliminärt spelschema finns på vår hemsida www.uppsalavolley.com omkring 24 september.

Klassindelning
Herr/Dam I: för superetta & div 1-lag (spelas lörd)
Herr/Dam II: för div 1 & div 2-lag (spelas sönd)
Dam III: för ungdomslag (spelas lörd)

Arrangören förbinder sig rätten att omdisponera klasserna i den mån det behövs.
Då antalet platser i de olika klasserna är begränsat, gäller principen ”Först anmäld har företräde”.

Dispensklasser
Samtliga klasser: B

Spelform
Gruppspelsmatcher spelas i två set, slutspelsmatcher i bäst av tre set. Kan ändras beroende på antal lag.
Alla lag garanteras minst tre matcher vardera

Funktionärer
Vilande lag dömer enligt anvisningar. Förstedomaren bör vara legitimerad.
Inbjudna domare kan gå in och döma enstaka matcher.

Priser
Lagpriser till de tre främsta lagen i resp klass

Service
Enklare kiosk med bl a korv, smörgåsar, kaffe, läsk finns i tävlingshallen
I Fyrishov finns även en restaurang som serverar lunchbuffé.

Upplysningar
Lars Bergman, tel 0706-220358, kansli@uppsalavolley.com och på www.uppsalavolley.com.


Uppsala Cup 26-27 September

The 2015 version of our popular pre-season tournament will be held 26-27 September. Participating teams are divided into different classes depending on level.

Class I: Swedish division 1
Class II: Swedish division 2 and 3
Class III: Swedish youth

For more information, please contact kansli@uppsalavolley.com or Lars Bergman, +46-(0)706-220358.
VIDEOKLIPP 2014

Uppsala Cup del 1
Uppsala Cup del 2
Uppsala Cup del 3
Uppsala Cup del 4
Uppsala Cup del 5
Uppsala Cup del 6
Uppsala Cup del 7
Uppsala Cup del 8

RESULTAT 2014

HERRAR I
1 Tierp
2 Säter
3 Teknikum
4 Uppsala VBS
5 Sollentuna B

Sollentuna B - Tierp 0-2 13-25 14-25
Tierp - Teknikum 2-0 25-15 25-21
Teknikum - Uppsala VBS 0-2 16-25 22-25
Uppsala VBS - Säter 0-2 10-25 22-25
Säter - Sollentuna B 2-0 25-19 25-17
Teknikum - Sollentuna B 2-0 25-21 25-17
Uppsala VBS - Tierp 0-2 15-25 20-25
Säter - Teknikum 1-1 25-16 20-25
Sollentuna B - Uppsala VBS 1-1 25-21 23-25
Tierp - Säter 2-0 25-22 25-12


DAMER I
1 Södertelge
2 Sthlms Vingar
3 Sollentuna BC
4 Uppsala VBS
5 Västerås
6 Säter
7 Sollentuna BC
8 Uppsala B
9 Solna
10 Vallentuna
11 Sthlms Vingar B

GRUPP A
Uppsala VBS - Sthlm Vingar 1-1 25-21 22-25
Solna VBK - Vallentuna 1-1 16-25 25-17
Uppsala VBS - Solna VBK 0-2 16-25 19-25
Sthlm Vingar - Vallentuna 2-0 28-26 25-17
Uppsala VBS - Vallentuna 2-0 25-21 25-15
Sthlm Vingar - Solna VBK 2-0 25-14 25-0

1Sthlm Vingar 5p
2 Uppsala VBS 3p 0
3 Solna VBK 3p -22
4 Vallentuna 1p

GRUPP B
Sollentuna B-Uppsala B 2-0 25-23 25-13
Västerås VBK-Vingar B 2-0 25-8 25-15
Sollentuna B-Västerås VBK 2-0 25-23 25-23
Uppsala B -Vingar B 1-1 25-21 23-25
Sollentuna B-Vingar B 2-0 25-11 25-22
Uppsala B -Västerås VBK 0-2 13-25 23-25

1 Sollentuna B 6p
2 Västerås VBK 4p
3 Uppsala B 1p -28
4 Vingar B 1p -44

GRUPP C
Södertelge -Sollentuna BC 2-0 25-12 25-15
Sollentuna BC-Säter 0-2 21-25 22-25
Säter-Södertelge 0-2 7-25 16-25

1 Södertelge 4p
2 Säter 2p
3 Sollentuna BC 0p

matcher om platserna 1-3
Sthlm Vingar-Sollentuna B 2-0 25-14 27-25
Sollentuna B-Södertelge 1-2 25-22 22-25 8-15 Södertelge-Sthlm Vingar 2-0 25-6 26-24 matcher om platserna 4-6
Uppsala VBS-Västerås VBK 2-0 27-25 28-26
Västerås VBK-Säter 2-1 24-26 25-17 15-10
Säter-Uppsala VBS 0-2 17-25 10-25
matcher om platserna 7-9
Solna VBK -Uppsala B 0-2 0-25 0-25 wo
Uppsala B -Sollentuna BC 0-2 19-25 20-25
Sollentuna BC-Solna VBK 2-0 25-0 25-0 wo
match om plats 10
Vallentuna -Vingar B 2-0 25-19 25-19

DAMER III ungdom
1 Södertelge U17
2 UVBS jun
3 Team Gotland
4 Västerås

Västerås - Södertelge U17 0-3 7-25 3-25 7-25
Södertelge U17 - Team Gotland 3-0 25-3 25-16 25-10
Team Gotland - UVBS jun 1-2 17-25 19-25 25-19
Västerås - UVBS jun 0-3 15-25 16-25 14-25
Team Gotland - Västerås 3-0 25-16 25-16 25-21
UVBS jun - Södertelge U17 0-3 8-25 11-25 9-25

DAMER II
1 Sthlm Vingar C
2 Uppsala VBS
3 Sollentuna D
4 Täby
5 Nyköping

Sollentuna D-Täby 2-0 28-26 25-14
Täby-Sthlm Vingar C 0-2 19-25 15-25
Sthlm Vingar C-Uppsala VBS 1-1 19-25 25-22
Uppsala VBS-Nyköping 2-0 25-18 25-18
Nyköping-Sollentuna D 0-2 13-25 18-25
Sthlm Vingar C-Sollentuna D 2-0 29-27 25-17
Uppsala VBS-Täby 2-0 25-19 25-21
Nyköping-Sthlm Vingar C 0-2 12-25 10-25
Sollentuna D-Uppsala VBS 1-1 24-26 26-24
Täby-Nyköping 2-0 25-12 25-21

HERRAR II
1 Södertelge B 4p +29
2 Uppsala B 4p +16
3 Spårvägen 4p +2
4 Sthlm Snipers 0p

Uppsala B -Spårvägen 0-2 24-26 16-25
Sthlm Snipers-Södertelge B 0-2 11-25 28-30
Sthlm Snipers-Uppsala B 0-2 19-25 16-25
Södertelge B-Spårvägen 2-0 25-11 25-14
Uppsala B -Södertelge B 2-0 25-20 25-18
Spårvägen -Sthlm Snipers 2-0 25-16 25-18


webmaster(at)uppsalavolley.com   © Copyright 2014 Uppsala Volleyboll